LIELPILSĒTU GAISA PIESĀRŅOJUMA SAMAZINĀŠANA PAR 40%

Idejas autors: Agnese Ulmane

 

Idejas apraksts:

 

LIELPILSĒTU GAISA PIESĀRŅOJUMA SAMAZINĀŠANA PAR 40%. 

Visas automašīnas ne tikai rada, bet, galvenais – savāc cilvēka un vides veselībai kaitīgās vielas, kas sajaucas ar putekļiem un zemi un nosēžas apkārtējā vidē un ko cilvēki ieelpo, ar gaisa filtru, kas piestiprināts iekš vai zem bampera. 

Filtrs – kastīte ar caurumiņiem augšējā tās daļā, aizmugurē arī jābūt caurumiņiem, lai gaiss plūstu laukā. Mašīnai kustoties, putekļainā kaitīgā gaisa plūsmas iekļūs priekšējos caurumiņos un attīrīsies. Un izplūdīs no aizmugurējiem caurumiņiem jau par divdesmit procentiem attīrīts gaiss. 

Šobrīd putekļi jau ir sakrājušies uz ceļiem. Tie no ceļiem gandrīz nekādi netiek novākti. Tādā veidā esošo putekļu uz ceļiem kļūs aizvien mazāk. Pēc mēneša ar šo filtru palīdzību, ja tie tiks uzstādīti visām automašīnām, netīro putekļu daudzums samazināsies par četrdesmit procentiem. 

Ideja patiešām bija vienkārša, bet viss pārējais – tehnikas jautājums. – Kāda izmēra kastītēm, kam viņās jāatrodas iekšpusē, cik caurumiņu un kādā attālumā cits no cita? 

Iztēlojos, kā tas viss varētu būt: pašvaldības amatpersonu rīkojumi, autoinspekciju pārbaudes, filtru maiņa degvielas uzpildes stacijās, veco filtru nodošana, pārbaudes uz ceļiem un tā tālāk. Parasts risinājums, līdzīgi kā ar drošības jostām. 

Viens pildspalvas paraksts – un visās mašīnās drošības jostas. Bet šeit – viens pildspalvas paraksts – un gaiss tīrāks. Un uzņēmēji par gaisa filtru pasūtījumu cīnīsies, ražotnēm darbs, bet pats galvenais, rezultātā gaiss būs tīrāks… 

5% no filtru ražošanas apgrozījuma ir nodoklis-autoratlīdzība par ideju. 

Līdzekļi no valsts kases nav nepieciešami, risinājums ir praktiskākais no visiem apsveramiem variantiem, saprotams pašam un visiem pārējiem, ieviešams uzreiz. 

Uzlabojas sabiedrības veselība un veiktspējas, sākot ar elpceļiem, ādu un turpinot ar skābekļa piegādi smadzenēm un spriestspēju, samazinās slimības pabalstu apjoms, uzlabojas augu un dzīvnieku veselība un noderīgums cilvēkam. pateicoties lielpilsētu gaisa piesārņojumu samazināšanai par 40%. Pasākums īstenojams Latvijā, kā arī jebkurā citā automašīnu pārpildītā valstī.