Lielās Talkas 15-gades diskusiju ieskandina ar moto “Celies, posies, iesaisties!”

30.03.2022 Jaunumi

Ar izglītojošām lekcijām un diskusiju “Klimata pārmaiņas – sabiedrības iesaistes nozīme” tika atklāts pirmstalkas mēnesis, kura laikā gatavojamies Lielajai Talkai, kas visā Latvijā norisināsies 30. aprīlī. Diskusijas laikā, kurā piedalījās arī Lielās Talkas patrons Valsts prezidents Egils Levits, tās dalībnieki uzsvēra gan to, kas mūsu valstī jau tiek darīts, lai ierobežotu klimata pārmaiņas, gan to, ko sabiedrība kopumā un katrs cilvēks varētu darīt, lai mēs sasniegtu šo mērķi un spētu saglabāt mūsu planētu nākamajām paaudzēm.

Šis būs jau 15. gads pēc kārtas, kad Latvijā norisināsies Lielā Talka, kuras laikā mēs ne vien sakopjam un labiekārtojam savu apkārni, bet arī veidojam izpratni un izglītojam sabiedrību par klimata pārmaiņām un mūsu rīcības nozīmīgumu šajā procesā. Arhitekts un antropologs Matīss Šteinerts stāstīja par kopīgo darbu kā sabiedrību vienojošu mehānismu, kas ir īpaši svarīgi, runājot tieši par Lielo Talku un sabiedrības iesaisti kopīga mērķa sasniegšanā. Savukārt ārsts un cigun pasniedzējs Igors Kudrjavcevs dalījās pieredzē par to, kā iedvesmot sevi un citus. Pirmo pasākuma daļu noslēdza Latvijā iemīļotā grupa “The Sound Poets”.

Lekcijām sekoja diskusija “Klimata pārmaiņas – sabiedrības iesaistes nozīme”, kurā piedalījās Valsts prezidents Egils Levits, Finanšu ministrs Jānis Reirs, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs, “Rimi Latvija” sabiedrisko attiecību vadītājs Juris Šleiers, AS “Latvijas valsts meži” Vides izglītības vadītāja Līga Abizāre, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis, Eiropas Latviešu apvienības pārstāve Aira Priedīte, kā arī AAS “BALTA” Korporatīvā segmenta pārdošanas direktors Mārtiņš Rozentāls. 

Latvijas Valsts prezidents Egils Levits: “Lielā Talka ir salīdzinoši jauna un nacionāla tradīcija, kas ir stājusies blakus tūkstošgadīgai Jāņu tradīcijai un 150 gadus senai Dziesmu svētku tradīcijai, kurās ir iesaistīta visa tauta. Ja mēs apskatāmies ārpus Latvijas, šāda veida lielās tradīcijas, kuras var piedalīties ikkatrs cilvēks, ir samērā unikālas. Lielā Talka, kā viena no šādām tradīcijām, ir avots mūsu kopības sajūtai, kas mums ir ļoti svarīga ne tikai, lai mēs kopīgi strādātu Latvijas labā, bet arī lai mēs dotu savu pienesumu nelielajā Latvijas teritorijā, kas uz pasaules kartes fona nav liela, bet ļoti nozīmīga. Mēs ar savu piemēru iedvesmojam citus – pasaules talku kustībā Latvija ir viena no vadošajām! Latvija ir viena no pirmajām, un mēs redzam, kā šī kustība izplatās visa pasaulē!”

Finanšu ministrs Jānis Reirs piebilda: “Lielā Talka ir laba tradīcija, ne tikai, lai savāktu atkritumus un, kopā talkojot, pieredzētu neaizmirstamus pozitīvus mirkļus, bet arī, lai izglītotu cilvēkus par vides tēmu un zaļo kursu. Zaļās investīcijas šobrīd ir ļoti aktuāla tēma, un zaļā kursa mērķiem tiek nodrošināts vēl nebijis finansiāls atbalsts. Eiropas Savienības fondu investīcijas, tajā skaitā no Atveseļošanas fonda, paredz 1,8 miljardus eiro lielu atbalstu Latvijai zaļo mērķu sasniegšanai periodā no 2021.-2027. gadam.” 

Pēdējos pāris gados vērojams, ka Latvijā būtiski pieaug sabiedrības līdzdalība un vēlme iesaistīties dabas saglabāšanas aktivitātēs, kas liecina par pagrieziena punktu sabiedrības domāšanā un attieksmē pret dabu. Piemēram, nesen ieviestajā depozīta sistēmā jau savākti gandrīz 1,7 milj. iepakojumu, kas apliecina to, ka sabiedrība ir gatava iesaistīties! Lielā talka, kas šogad svin savu piecpadsmito dzimšanas dienu, ir lielisks veids kā ne tikai sakopt vidi sev apkārt, bet arī veidot arvien ciešāku saikni ar līdzcilvēkiem un, strādājot plecu pie pleca, pielikt roku sabiedrības saliedēšanā.” uzsver Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs.

Jau kopš Lielās Talkas pirmsākumiem, “Rimi” ir bijis talkas lieldraugs, jo mūs vieno kopīgas vērtības. Mēs esam zaļā kursa līderi Baltijas mērogā, taču mēs ticam mazo soļu spēkam, tāpēc katru dienu ieviešam lietas, kas ļauj tuvoties mūs kopīgajam mērķim – tīrākai un zaļākai Latvijai. Jau vairākus gadus “Rimi” veikali tiek veidoti, domājot par ilgtspēju. Mūsu veikalos ir videi draudzīgs apgaismojums, videi draudzīgi ledusskapji, kā arī mūsu veikalos izmantojam 100% atjaunojamos energoresursus. Jaunākais risinājums klimatneitralitātes kontekstā kopš pērnā gada nogales saviem pircējiem piedāvājam elektroniskos čekus, jo rūpēties par tīrāku vidu nepieciešams katru dienu. Elektroniskie čeki ļāvuši līdz šim brīdim neizdrukāt aptuveni 8,5 miljoni parasto čeku, kas ir līdzvērtīgs 7 tonnām papīra, kas ir ietaupīti! Aicinām visus piedalīties talkā un savu maisu, sākot no 23. aprīļa saņemt mūsu veikalos” aicina AS “Rimi Latvija” sabiedrisko attiecību vadītājs Juris Šleiers.

Diskusijā par sabiedrības iesaisti klimata pārmaiņu mazināšanā AS “Latvijas valsts meži” vides izglītības vadītāja Līga Abizāre uzsvēra, ka sabiedrības izglītošana sākas jau ar skolas vecuma bērniem, kuriem tiek mācīts par to, kā rūpēties par dabu, piemēram, stādot kokus. Savukārt Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis aicināja atstāt aiz sevis sakārtotu un labiekārtotu vidi, kas būs paliekoša vērtība, bet Eiropas Latviešu apvienības pārstāve Aira Priedīte atgādināja, cik svarīgi aicināt ikvienu individuāli iesaistīties zaļākas vides veidošanā. Diskusijas noslēgumā AAS “BALTA” korporatīvā segmenta pārdošanas direktors Mārtiņš Rozentāls akcentēja to, ka arī uzņēmumiem mūsdienās zaļais kurss ir neatņemama veiksmīgas attīstības sastāvdaļa.

Lielās Talkas vadītāja Vita Jaunzeme: “Aizvadīto četrpadsmit gadu laikā, kopš Latvijā notiek Lielā Talka, mūsu iedzīvotāji, talkotāji ir paveikuši lielu un vērtīgu darbu – kopš 2008. gada dabā nonākušo atkritumu daudzums ir samazinājis par pusi. Taču mēs nedrīkstam pie tā apstāties. Pēdējo gadu laikā arvien lielāku uzsvaru esam likuši ne tikai uz atkritumu vākšanu, bet arī vides labiekārtošanu un atveseļošanu. Sabiedrības izglītošanas misiju mēs noteikti turpināsim, jo, tikai veidojot arvien lielāku izpratni par piesārņojumu kopumā un no tā izrietošajām sekām, mēs varam kļūt zaļāki un videi draudzīgāki. Es ticu, ka mums tas izdosies, un ar laiku mēs iemācīsimies nodarīt pēc iespējams mazāku kaitējumu mūsu zemei, mūsu dabai, lai tā dotu spēku arī nākamajām paaudzēm.”

Atgādinām, ka no šodienas talkotājiem iespējams pieteikt savu talkas vai vides labiekārtošanas vietu Lielās Talkas mājaslapā www.talkas.lv . Mājaslapā atrodamas divas interaktīvās Lielās Talkas kartes, kurās var pieteikt savu labiekārtošanas vai atkritumu savākšanas talku:

  • “Lielās Talkas’22 karte”: šeit talkotāji aicināti pieteikt trīs veidu talkas – atkritumu savākšanas talkas, labiekārtošanas talkas vai apvienotās talkas – labiekārtošanas un atkritumu savākšanas darbiem: https://talkas.lv/liela-talka/pieteikt-talku/;
  • “Solo Talkas’22 karte”: talkas ir aicināti pieteikt tie, kuri vēlas doties dabā un talkot vienatnē, divatā vai ģimenes ietvaros, lai sakoptu tuvāko apkārtni. Tā ir iespēja individuālajiem talkotājiem pievienoties plašajam Latvijas talkotāju pulkam, lai kopīgi piedalītos pavasara sakopšanas darbos: https://talkas.lv/liela-talka/solo-talkas/ (SOLO talkotājiem savāktie atkritumi jānogādā oficiālajās talkošanas vietās, kuras atrodamas kopējā talkošanas kartē);

Savu SOLO (tai skaitā DUO un Ģimenes) talkas maisu būs iespējams saņemt “Rimi” veikalos visā Latvijas teritorijā no 23. līdz 30. aprīlim, veicot pirkumu par jebkādu summu. Viens čeks līdzvērtīgs vienam maisam. Savukārt, ja talkotāji vēlas piedalīties publiskajās talkās, nepieciešams vērsties pie sava talkas koordinatora. Koordinatoru saraksts pieejams: https://talkas.lv/kontakti/.

Par Lielo Talku: Lielā Talka ir nevalstiska kustība Latvijā, kas kopš 2008. gada ne tikai organizē sakopšanas un labiekārtošanas talkas visā valstī, bet īsteno arī dažādus projektus sabiedrības izglītošanai vides aizsardzības jautājumos. Lielās Talkas patrons ir Valsts prezidents, ierindojot Latviju starp pirmajām valstīm pasaulē, kur vides aktivitātēm ir valstisks atbalsts tik augstā līmenī. 2019. gada augustā patronāžu pārņēma Valsts prezidents Egils Levits.

Par saviem zaļajiem darbiem rakstiet arī mums talkas@talkas.lv un projects@talkas.lv vai dalieties ar tiem sociālajos tīklos, izmantojot tēmturus: #LielāTalka2022 #Espiederunakotnei #parzaluLatviju

Celies, posies, iesaisties! Uz tikšanos Lielajā Talkā 30. aprīlī visā Latvijā!

 

Pasākuma ieraksts pieejams: https://www.youtube.com/watch?v=cUMBduIVmZE&t=503s

Foto: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja.